Ani Bebek Ölümü Sendromu

Ani Bebek Ölümü ebeveynlere anlatmakta en çok zorlandığımız konuların başında gelir. Ailelerin geçirdikleri şok, üzüntü hisleri çok yıkıcı olabilir. Tam tanımı , görünüşte sağlıklı olan bir bebeğin bir yaşından önce açıklanamayan ani ölümüdür. Genelde de uyku zamanında olur. Gelişmiş ülkelerde en sık görülen bebek ölüm sebeplerinde birisidir. Hadi şimdi bu konuyla ilgili sık sorulan soruları cevaplamaya çalışalım.

Bir bebeğin yüz üstü uyuması neden güvenli değildir?

Araştırmalar, ani bebek ölümünün bir bebeğin beyninin nefes almayı ve uyanmayı kontrol eden merkezindeki problemlerden kaynaklanabileceğini düşündürmektedir. Bebek yeterince oksijen alamıyorsa, bebeğin uyanması gerekir. Yüz üstü uyuyan bebekler daha derin uyurlar ve yeterince oksijen alamadıkları takdirde de zor uyanırlar. Bu da ani bebek ölümüne neden olabilir.

Ani bebek ölümü ailesel bir hastalık mıdır ?

Bu konuda net bir çalışma yok. Ancak kardeşleri veya kuzenleri ani bebek ölümü sendromu nedeniyle ölen bebeklerin yine bu nedenle ölme risklerinin daha yüksek olduğuna dair çalışmalar var.

Ani bebek ölümü riski hangi bebeklerde daha çok ?

 • Düşük doğum ağırlığı ve erken doğmak

 • İkizler, üçüzler ve diğer çoğul doğumlar da düşük doğum ağırlığı ve prematüre doğabilecekleri için daha yüksek risk taşırlar.

 • Cinsiyet . ( erkeklerde daha sıktır) .

 • Irk ( siyahlarda daha sık görülür).

 • Aile hikayesi

 • Pasif sigara içiciliği

 • Yüzükoyun yatmak

 • Yumuşak yatak yastık üzerinde uyumak

 • Ebeveynle, başka çocuklarla veya evdeki hayvanlarla birlikte uyumak

Ebeveyler sorumlu mu ?

Ani Bebek Ölümü sendromu her ailenin başına gelebilir. Kimseyi suçlamaya, utandırmaya, yargılamaya veya suçluluk duymaya zorlamamalıyız.

Ani Bebek Ölümü Riski Azaltılabilir mi ?

Güvenli uyku için yapılabilecekler var.

 1. Bebeğin sırt üstü yatırılması ( yan veya yüzüstü yatan bebekler yeterli oksijen almakta zorlamaktadır. Bebeğinizin uyku alanı ayrıca %100 yastık, battaniye, tampon pedi, peluş oyuncaklar ve nefes almayı engelleyebilecek diğer yumuşak nesnelerden arındırılmış olmalıdır.

 2. Aşırı ısınma, daha yüksek ABÖ ile ilişkilendirilmiştir, bu nedenle çocuğunuzun odası rahat bir sıcaklıkta tutulmalıdır.

 3. Emzik kullanmak ( emzik kullananlarda risk daha az)

 4. Anne sütü ile emzirilmek (anne sütü alan bebekler bebekler daha sık uyanırlar)

Aynı yatakta yatmak?

Hayır, bu ASLA yapmamanız gereken şeylerden biri. Yatak paylaşımı sayısız bebek ölümüne neden oldu; Kendi yataklarımızda kullandığımız yastık ve battaniyeler de bebeklerin nefes almasını engelleyebilir.

Özellikle geceleri bebeğimi izlemenin güvenli bir yolu var mı?

Aynı oda- ayrı yatak. Özellikle ilk 6 ay için önerimiz budur.

Emzirmek bebekleri ABÖS'den korur mu?

Evettt! Bebeğinizi en az 2 ay anne sütü ile beslemeniz bebeğinizin ABÖS riskini en az %50 azaltır. Bunun nedeni, yalnızca anne sütü tüketen bebeklerin, mamayla beslenenlere göre göre daha sık uyanabilmesi olabilir.

Dumana maruz kalmak bebeğin ABÖS'ten ölme riskini artırır mı?

Araştırmalar, hamileyken günde 1 sigara içmenin bile ABÖS riskini iki katına çıkardığını gösteriyor. Bebeklerin doğduktan sonra sigara dumanına maruz kalması da ABÖS'den ölme riskini artıracaktır.

Ani bebek ölümünü önlemeye yardımcı olabilecek özel cihazlar var mı?

Emzikk :)

Diğer cihazlara gelince, çocuğunuzun Ani bebekl ölümü risklerini azaltma umuduyla evde kalp monitörü KULLANMAMANIZI şiddetle tavsiye ederim. Bu araçların gerçekten yardımcı olduğuna dair bir kanıt yoktur.