Sarılık nedir ?

"Sarılık", bebeğin cildinin sararmasıdır. Sarılık yenidoğanlarda sık görülür ve bebeğin doğumundan sonraki bir veya birkaç gün içinde ortaya çıkabilir. Bu durumda genelde gözlerin beyaz kısmı da sararır. Sarılık, bir bebeğin kanında "bilirubin" yüksek seviyeleri olduğunda ortaya çıkar. Sarılığın çok çeşitli nedenleri olabilir. Yeterince emmeme, prematürite, enfeksiyon bu nedenler arasında sayılabilir. Sarılığı olan bebek kesinlikle bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Bunun nedeni, tedavi olmaksızın çok yüksek bilirubin düzeylerinin beyin hasarına yol açabilmesidir.

Sarılığın belirtileri nelerdir?

Cildin ve göz aklarının sararması , emmede güçlük, uyanmada güçlük, tiz sesle ağlama,boynunu geriye atma, halsizlik. Özellikle uyandırıldığında önceki durumuna göre daha halsiz olan daha pelte olan bebeklerde dikkat edilmesi gerekir.

Bebeğimin sarılık olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir parmağınızı bebeğinizin burnuna veya alnına bastırın ,a rdından parmağınızı kaldırın. Bastırdığınız yerin derisi sarıysa bebeğinizde sarılık var demektir.

Doktorumu ne zaman aramalıyım?

Sarılıktan şüphelendiğinizde arayın.

Sarılık testi?

Kan testi ile veya deri yoluyla bilirubin seviyesi ölçülerek sarılık seviyesi ölçülür .

Sarılığın iyileşmesi için evde ne yapılabilir?

Bebeğin yeterince emdiğinden emin olmak gerekir. Günde en az 3-4 kez kaka 6-7 kez çiş yapıyorsa , kaka rengi açılıyorsa ( genelde 3. gün sarıya dönmesini bekleriz) iyi emmeden bahsedilebilir. Bebeğin bilirubin seviyesine göre hastaneye yatışı yaş ,albumin, bebeğin eşlik eden hastalığı, kilo alımı, enfeksiyon durumu gibi bir çok faktör değerlendirilerek doktor değerlendirmesine göre yapılır.

Sarılık nasıl tedavi edilir?

Sarılık için en yaygın tedavi fototerapi denen mavi ışık altında tedavidir. Işık tedavisi gören bebekler sadece bez giyerler. Küvözde oldukları için üşümezler. Vücut sıcaklığı hemşireler tarafından sürekli takip edilir. Gözleri etkilenebileceği için gözüne göz bandı takılır. Aksi bir durum olmazsa tedavi anne yanında yapılır anne bebeği emzirmeye dvam eder. Anne ve bebek aynı odada kalırlar. Evde florasan ışık altına koymanız, sarı tülbent kullanmanız ,bebeği güneşe çıkarmanız veya şekerli su içirmeniz sarılık için işe yaramaz.

Uzamış Sarılık

Bazen bebeklerde sarılık 3 aya kadar sürebilir. En sık sebepler arasında anne sütü sarılığı, enfeksiyonlar, hipotiroidi, glukoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliğidir. Uzamış sarılıkta yapılacak değerlendirme sonrasında sarılık belirli bir seviyenin üzerinde değilse ya da altta yatan bir hastalık yoksa genellikle tedavisiz izlenir. Anne sütü sarılığı varlığında anne sütü asla kesilmez. Bebek emzirilmeye devam edilir.

Bebeklerde Sarılık