Biberonla Besleme

Bebekler emzirilerek ya da biberon ile beslenebilir. Biberonla beslenme emen bir bebekte çok da önerdiğimiz bir durum değildir. Çünkü emzik şaşkınlığına yol açarak bebeğin emmesini azaltabilir hatta memeyi bırakmasına bile neden olabilir. Ancak mecbur kalınan durumlarda biberonla besleme hayat kurtarıcıdır.

Biberonla Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğe biberonla beslerken dikkat edilmesi gerekenlerin başında besleme zamanı gelir. Beslerken bebeğin sakin olduğu , çok aç veya tok olmadığı zaman dilimi seçilmelidir. Toksa beslenmek istemez, çok açsa da çok huzursuz olabilir. O yüzden bebeğin açlık belirtilerine dikkat etmek önemlidir. Az miktarda anne sütü veya mama vererek başlamak gerekir.Eğer açlık belirtileri gösteriyorsa daha da fazla verebilirsiniz.

Biberonla besleme nasıl yapılır ?

Biberonu tam dik değilde biraz açılı olarak yerleştirin. Bebeğin ara vermesine izin vermek gerekir. Bazen biberonun ucu çok geniş veya çok dar olabilir. Damlama hızına dikkat etmek gerekir. Bebeğinizin sütü veya mamayı içmeyi istiyor gibi göründüğü zamanlarda beslenmeye ara vermesine izin verin. Bebeğinizin doyduğuna dair belirtilerini takip edin ve ardından biberon boş olmasa bile durun. Eğer doyduğunu düşünüyorsanız fazlasını vermek kusmasına sebebiyet verebilir. Biberonu bitirmek için teklifte bulunmayın.

Bebeğe biberonla anne sütü ve mama dışında birşey vermeyin. 6 aydan sonra su da verebilirsiniz.Biberon boşaldıktan sonra bebeğinizin ağzında bırakmayın. Boş biberon emmesi boğulma , diş çürümesi ve kulak enfeksiyonu riskini beraberinde getirir. Bebeğin biberonla yatması süt veya mamanın dişlerin etrafında birikerek diş çürümesine sebep olabilir .

Biberonun temizlenmesi nasıl yapılır ?

Aşağıda, bebeğinizi beslediğiniz süte mikrop bulaşmasını önlemeye yardımcı olmak için bebek maması maddelerinin temizlenmesi, sterilize edilmesi ve saklanması hakkında sık sorulan soruların yanıtlarını bulacaksınız. Bebeğiniz hastaneye kaldırıldıysa, bebek mamalarının temizliği için sağlık uzmanınızın talimatlarına uyun.

1. Bebek beslenme ürünleri nelerdir? Bebek besleme malzemeleri arasında biberonlar ve onlarla birlikte gelen emzikler, halkalar ve kapaklar bulunur. Bazı şişeler ayrıca valfler veya membranlar içerebilir. Bazı bebekler bir şırınga, ilaç kabı, kaşık veya ek hemşirelik sistemi ile beslenebilir. 2. Mamayı karıştırmak için blender, çırpma teli veya kaşık kullanabilir miyim? Mamayı karıştırmanın en güvenli yöntemi, mamayı ve suyu biberonun içinde sallamak veya döndürmektir. Karıştırıcıların temizlenmesi zor olabilir ve bebek maması hazırlamak için kullanılan karıştırıcılar, bebekler arasındaki hastalıklara neden olmuştur. Çırpıcı ve kaşıkların temizlenmesi daha kolaydır, ancak yine de bebeğinizin sütüne mikrop bulaştırma riskini artırabilirler.