Diyabetik ketoasidoz nedir?

Diyabetik ketoasidoz, şeker hastalarında kanda "keton" adı verilen kimyasallar biriktiğinde olur. Vücutta yeterli insülin hormonu yoksa veya vücut insüline yanıt vermeyi durdurursa, kanda şeker birikir. Şeker hücrelere giremezse, vücut onu enerji için kullanamaz. Şeker hastalarında şeker çok yükseldiğinde vücut enerji elde etmek için yağ yakmaya başlar, yağ yakılınca ortaya keton cisimcikleri ortaya çıkar ve ketonlar çok biriktiğinde kan da asit seviyesi çok ortar . Özetle hastada diyabet ( şeker yüksekliği) + ketoz ( kanda keton yüksekliği)+ asidoz ( kanda asit yüksekliği) durumları vardır. Bu durum hayatı tehdit eder .

Diyabetik ketoasidoz neden olur?

Çocuklar başlangıçta şeker hastası olduklarını bilmedikleri için insülin kullanmazlar ve eğer şeker hastalığının çok su içme çok idrara çıkma kilo kaybı gibi belirtileri gözden kaçar da bu dönemde doktora gidilmezse şeker koması ile hastaneye başvururlar. Hastalık takibinde de insülin doktor tarafından önerildiği şekilde kullanılmaz ise diyabetik ketoasidoz görülebilir.

Diyabetik ketoasidozun belirtileri nelerdir?

  1. Çok su içme, çok idrara çıkma

  2. karın ağrısı bulantı kusma

  3. halsizlik

  4. bilinç bulanıklığı

  5. ağızda meyve (keton) kokusu

  6. kilo kaybı

  7. hızlı nefes alma

Doktora ne zaman başvuralım?

Yukarıdaki belirtiler varsa, derhal başvurmalısınız.

Diyabetik ketoasidoz tanısı nasıl konulur?

Yukarıdaki belirtileri olan hastalarda yapılacak kan ve idrar testleri ile kolaylıkla konulabilir.

Diyabetik ketoasidoz nasıl tedavi edilir?

Diyabetik ketoasidoz tedavisi hastaneye genellikle yoğun bakımda yapılır. Çünkü beyin ödemi gibi ölümcül komplikasyonları olan bir durum olduğu için yakın takip gerektirir. Hastaya hastanede insülin hormonu verilir. Kaybettiği sıvı yerine konulur ,elektrolitleri düzenlenir, varsa enfeksiyon gibi eşlik eden durumlar tedavi edilir. Tedavi süresi hastanın durumuna göre 1 ile birkaç gün arasında değişiklik gösterir.

Diyabetik ketoasidoz önlenebilir mi?

İnsülin belirtildiği şekilde kullanılırsa, kan şekeri sık ve düzenli olarak takip edilirse, yeterli sıvı alınırsa bu durumun görülme ihtimali düşüktür.