Ebeveynlerin Okumasını Önerdiğim Kitaplar

Ebeveynlerin okuması gereken kitaplar çocuk yetiştirme, ebeveynlik becerileri ve aile ilişkileri konularında rehberlik sunan kitaplardır. Elbette bu konuda bir sürü güzel kitap var. Ancak ben kendi okuduğum ve okuduklarım arasında kesinlikle her ebeveynin okumasını önerdiğim kitaplardaan bahsedeceğim. İşte bazı öneriler:

 1. Bütün Beyinli Çocuk- Daniel J. Siegel - Tina Payne Bryson

  Aile danışmanı Tina Payne Bryson ve nöro - psikiyatrist Daniel J. Siegel, Bütün-Beyinli Çocuk kitabında çocuk beyninin nasıl bağlantılar kurduğu ve olgunlaştığı ile ilgili yeni bilimsel veriler ışığında çileden çıkma ve çöküş hallerinin gizemini çözüyor. Bu kitabı okuduğunuzda beynin işleyişiyle ilgili temel kavramları öğrenebilir ve çocuğunuzu daha iyi tanıyarak güç durumlara karşı etkili çözümler üretebilirsiniz. Beynin iki tarafının da koordineli olarak çalışması için 12 strateji belirleyen yazarlar, bunları nasıl uygulayacağınıza dair detaylı bilgilere de yer vermiştir. Ayrıca kitabın son bölümünde bu stratejileri farklı yaş gruplarında nasıl uygulayacağınıza dair öneriler de yer alıyor. Bu eserle insan beynine bambaşka bir açıdan bakacak ve yepyeni bilgiler öğreneceksiniz.

 2. Kardeş Rekabeti- Adele Faber- Aleine Mazlish

  Mutlu bir aile hayatı için çocukların bir arada yaşamasını kolaylaştıran yöntemler…

  • Kardeşler neden kavga ederler?

  • Çocuklar birbirlerini kıskandığında ne yapmalısınız?

  • Çocukları kıyaslamanın tehlikeleri nelerdir?

  • Çocukların iyi geçinmesine nasıl yardımcı olursunuz?

  Birden fazla çocuğun olduğu evlerde kardeş çatışması kaçınılmazdır. Anne babalar kardeşler arasında sevgi dolu bir ilişki için çırpınıp dururlar, ne olursa olsun çocuklarının yakın arkadaş olmasını isterler.

  Kardeşliğin doğasında vardır rekabet. Önemli olan çocukların, rekabetin değil işbirliğinin normal kabul edildiği, öfkelerini sağlıklı bir şekilde ifade ettikleri, bir birey olarak değer gördükleri, kimsenin bir role hapsedilmediği bir aile ortamında büyümeleridir. Çünkü her şey ailede başlar.

  Çocuklarımıza farklılıklarına rağmen bir arada yaşamayı öğretebiliriz diyen Adele Faber ve Elaine Mazlish bu kitapta anne babalara çocuklarının çatışmalarıyla başa çıkabilmek için basit ama etkili yöntemler sunuyorlar.

 3. Beni Ödülle Cezalandırma-Özgür Bolat

  Ödül, neden motivasyonu düşürür?
  • Ödülle değerler neden öğretilemez?
  • Ödül, yaratıcılığı neden olumsuz etkiler?
  • Ödül, yapay sevginin bir göstergesi midir?
  • Ödülle büyüyen çocukları ne tür tehlikeler bekler?
  • Mutlu ve başarılı bir çocuk gerçekte nasıl yetiştirilir?

  Bunun gibi merak edilen birçok sorunun yanıtını eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, son 70 yılda yapılan bilimsel araştırma ve gerçek vakalarla net bir şekilde ortaya koyuyor.

  Dr. Özgür Bolat, sadece ödülün görünmeyen gizli zararlarını anlatmıyor; bizlere bir model, pratik çözümler ve uygulamalar öneriyor.

  Kılavuz niteliğindeki bu kitabı okuduğunuzda mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için önemli bir adım atmış olacak, çocuğunuzla ilişkinizde anlamlı değişiklikler yaşayacaksınız.

 4. Çocuğum Neden Uyumuyor? Sarah Ockwell-Smith

  Modern hayat, uyku düzenini nasıl etkiler?
  Çocukların anne babalarıyla uyumaları zararlı mıdır?
  Uyku eğitimi nedir?
  Yanlış beslenme uyku düzenini bozar mı?
  Çocuğunuzun uykusu nasıl olmalıdır?

  Anne babalar için çocuklarının düzenli uyuması çok önemlidir.
  Bazıları içinse uyku çocuk gelişiminin olmazsa olmazı olarak görülür. Çoğu anne baba bu noktada uyku eğitimine başvurur.
  Ancak uyku eğitimi bir süre sonra çocukla bir savaşa dönüşebilir.
  Sarah Ockwell-Smith bilimsel, kültürel ve tarihi perspektiflerden yola çıkarak çocuklarda uyku konusuna yepyeni bir bakış açısı getiriyor. Çocuğunuzun uyku düzeniyle savaşmak yerine gerçekçi yaklaşımlar sunuyor.
  Çocuğum Neden Uyumuyor? çocukların rahatlayıp uyumasını sağlayacak, anne babaların kaygılarına son verecek yepyeni fikirlerle dolu bir kitap.

 5. Oyun Oynama Sanatı - Aletha J Solter

  Çocuğunuzun davranış sorunlarını oyun aracılığıyla nasıl çözersiniz?
  Hangi tür oyunlar ebeveyn-çocuk bağını güçlendirir?
  Travmayla başa çıkmakta oyundan nasıl yararlanırsınız?
  Ev ödevlerini oyunla nasıl keyifli hale getirirsiniz?

  Çocuklar anne babalarıyla mutlu ve uyumlu bir ilişki kuramadıklarında ya da herhangi bir travma yaşadıklarında, aralarındaki bağ zayıflar; bu da davranış sorunlarına ve duygusal sıkıntılara yol açabilir. Ama unutmayın ki, çocuklar oyun oynamayı severler ve kendilerini çoğu zaman oyunlarla ifade ederler. Siz de çocuğunuzun sorunlarını oyunun iyileştirici gücüyle çözebilirsiniz.

  Peki bunu nasıl yapacaksınız?

  Doğal ebeveynlik akımının öncüsü Aletha J. Solter Oyun Oynama Sanatı'nda çocuğunuzun stresini azaltacak, aranızdaki bağı güçlendirecek ve davranış sorunlarını çözecek oyunlar öneriyor ve bunları nasıl uygulayacağınızı anlatıyor. Bu kitap evinize neşe ve kahkaha getirecek!

 6. Dramsız Disiplin-Tina Payne Bryson,Daniel J. Siegel

 7. Çocuklarınızdan biri kahvaltı tabağını duvara fırlattığında, bir diğeri küçük kardeşini tehdit ettiğinde ya da bir ay içinde üçüncü kez disipline verildiğinde ne yapıyorsunuz? Soğukkanlılığınızı koruyup ona bilinçli bir şekilde yaklaşabiliyor musunuz, yoksa saçınızı başınızı yolacak kadar küplere mi biniyorsunuz? İşte Dramsız Disiplin böyle anlarda yaşanan öfke nöbetleri, gerginlikler ve gözyaşlarıyla baş etmek için etkili ve sevecen bir yol sağlıyor, hem de kavgasız gürültüsüz!

  Disiplin kelimesinin esas tanımını yapan (öğretmektir, bağırmak ya da azarlamak değil) Dr. Siegel ve Dr. Bryson’ın, sorunları herkesin kazançlı çıkacağı bir şekilde çözmekten ve ceza döngüsünü sonlandırmaktan bahsettiği bu akıl sağlığını koruma rehberinde şunları keşfedeceksiniz:

  • Ebeveynlerin kendi disiplin felsefelerini düzenlemelerini sağlayacak öneriler
  • Çocukların beyin gelişimine dair gerçekler
  • Bütün yaş grupları için ideal ve yapıcı disiplin yöntemleri
  • Bir çocuk ne kadar kötü bir davranışta bulunmuş olursa olsun açık ve tutarlı sınırlar koyarken onunla sakin ve sevecen bir şekilde bağlantı kurmanın yolları
  • En iyi ebeveynlerin bile yaptığı yirmi disiplin hatası ve bunlardan kaçınma teknikleri

  Yazarların önerilerinin hayata geçirildiği yaşanmış hikâyeler ve eğlenceli görsellerle tamamlanan Dramsız Disiplin, çocuğunuzun gelişen beynini nasıl güçlendireceğinizi, çatışmaları nasıl huzurla çözeceğinizi ve ailedeki herkese nasıl mutluluk, güç ve direnç vereceğinizi gösteriyor.

 8. Mahallenin En Mutlu Bebeği- Dr Harvey Karp

 9. Saygıdeğer bir çocuk doktoru ve çocuk gelişimi uzmanı olan Doktor Harvey Karp bütün ebeveynlere en huysuz bebeği bile mahallenin en mutlu bebeğine nasıl dönüştüreceklerini öğretebilir! Mantıklı tavsiyeleri sayesinde ebeveynler, büyük ebeveynler, hemşireler ve dadılar bebeklerinin ağlamasını durdurmayı ve onların daha uzun süre uyumasını sağlamayı öğrenecek.