Hemanjiyom nedir?

Hemanjiyom ,vücudun herhangi bir bölgesinde kan damarlarının anormal bir şekilde büyümesi sonucu oluşan ,halk arasında damar yumağı da denilen iyi huylu tümörlerdir. Bunlar kanser değildir, zararsızdır. Çoğunlukla sadece ciltte oluşurlar. Pembe , mor, kırmızı renkte olabilirler. Çocuklarda erişkinlere göre daha sık görülür. Genellikle doğumda görünmeyip yaşamın ilk birkaç gününden sonra ortaya çıkartlar. Vücutta heryerde görülebilmekle birlikte en sık yüzde görülürler. Çok hızlı büyüyüp daha sonra birkaç yıl içerisinde kaybolabilirler.

Hemanjiyomlar ağrılı mı?

Genellikle değil. Hemanjiyomlar korkutucu görünebilir, ancak genellikle herhangi bir zarara neden olmazlar. Nadiren de olsa yaralar oluşturabilir, kanayabilir, enfeksiyon kapabilirler. Hemanjiyomlar vücut içinde oluştuğunda ciddi sorunlara yol açabilir.

Hemanjiyom varlığında doktora gitmeli miyim ?

Evet, çocuğunuzda hemanjiyom varsa muhakkak bir doktor görmelidir.

Hemanjiyom nasıl tedavi edilir?

Çoğu hemanjiyomun tedavi edilmesi gerekmez. Ancak ;

  • Çok büyükse,

  • Göz ,dil ,karaciğer, makat gibi sorun yaratabilecek bir bölgede ise

  • Kanama enfeksiyon gibi komplikasyonlara yol açmışsa hastanın yaşına göre gerekirse hastanede 1-2 gün yatırılarak propranolol adı verilen ilaç başlanır bazen de lazer tedavisi yapılabilir.

Hemanjiyom tehlikeli mi?

Hemanjiyomlar normalde tehlikeli değildir. Ancak vücutta bulundukları yere göre özellikle psikolojik sıkıntılar yaratabilir, kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara yol açabilirler.

Hemanjiyom kanser midir?

Hemanjiyom bir çeşit tümördür ancak kanser değildir. Kanser gibi hızlı ilerleyip kişiyi öldürmez.

Hemanjiyom geçer mi ?

5 yaşında yüzde 50 ;

7 yaşnda %70 ;

9 yaşında %90 düzelir.

Ancak küçüldükten sonra bile cilt tamamen normal görünmeyebilir.

Çocuğum için evde ne yapabilirim ?

Özellikle yüzde ise çocuğunuzun yüzüne diğer çocuklar sürekli bakabilirler. Dikkat çekebilir. Çocuğunuzun normal hissetmesine yardımcı olmak en temel şeydir.