Tummy Time Nedir ? ( karın üstü egzersiz zamanı )

Karın üstünde egzersiz zamanıdır. Bebeklere doğumdan itibaren başlanabilir. Ne kadar erken başlarsanız o kadar erken kabul eder. Bebeğinizle ilk dakikalarından itibaren göz göze gelme fırsatını kendinize çok görmeyin :)

tummytime nedir?
tummytime nedir?

Tummy Time kaç aya kadar yapılır?

Bebeğiniz 9 aylık olana, kabaca emekleyene kadar yapılabilir.

Tummy Time aktiviteleri nelerdir?

Tummy time aktiviteleri tutuş, taşıma, bez değiştirme, yön değiştirme, besleme ve bebeğiniz ile oyunlar oynama olarak sıralanabilir. Başlangıçta bebek zorlanırsa yan da yatırabilirsiniz.

Kaç dk tummy time?

Bebeğinize doğduğu günden itibaren tummy time yapabilirsiniz. 1-2 dakikalık seanslar zamanla arttırılarak 3 aylık olunca 1 saate kadar çıkartılabilir.

Tummy time neden önemli?

Tummy time bebeğin boyun, sırt ve omuz kaslarını güçlendirir. Böylece bebekler başını tutma, destekli ve desteksiz oturma, emekleme gibi gelişimsel basamaklara daha rahat ulaşır. Ayrıca motor aktivitelerde gecikmeleri önlemekte ve buna bağlı gelişebilecek düz kafa sendromu veya pozisyona bağlı boyun eğriliği riskini azaltmaktadır.

Bebeklerde tummy time nasıl yapılır?

Bebekler göbeklerinin üzerine gelecek şekilde yatırılarak onların bu pozisyonda hareket etmesi istenilir. Yüzüstünde yatan bebek hareket etme isteği ile başlarını kaldırır ve yerde sürünür. Bu aktivite ile bebeklerin karın, omuz ve sırt bölgelerindeki kaslar güçlenecektir.