Yeme Rutini Oluşturma İçin İpuçları

Yeme zamanları dağınık ve eğlenceli bir öğrenme deneyimi olabilir. Çocuğunuz her gün yaklaşık 3 öğün ve 2-3 ara öğün yiyebilir. Yeme için bir rutine sahip olunması, çocukların yemek veya atıştırmalık zamanı geldiğinde ne bekleyeceklerini bilmelerine yardımcı olabilir.

Yeme için hangi rutinler?

TEMİZ OLMAK: Yemek saatinden önce çocuğunuzun ellerini yıkayın. Düzenli olarak bunu yaptığınızda hem hijyen açısından iyi olacak hem de çocuğunuz yeme zamanının geldiğini anlayacaktır.

DAĞINIK OLMAMAK : Dağınıklıktan mı endişeleniyorsunuz? Çocuğunuzun mama sandalyesinin veya yükseltici koltuğunun altına gazete veya plastik bir mat koyabilirsiniz. Bu temizlemeye yardımcı olabilir.

GÜVENLİK: Mama sandalyesi veya yükseltici koltuk gibi güvenli bir yere oturtma gerekir. Güvende olduklarından emin olmak için çocukları her zaman izleme gerekir. Kırılmaz ve keskin sınırlı tabak bardak kullanılabilir.

ODAKLANMA: Çocuğunuzu size veya masadaki diğer aile üyelerine doğru çevirin. TV, tablet, telefon gibi dikkat dağıtıcı şeyleri sınırlamak gerekir. Yemek saatlerinde çocuğunuza odaklanın, onunla konuşun.Yemek zamanlarının uzun olması gerekmez. 10 dk veya çocuğunuzun dikkatini verebildiği kadar sürebilir.

AİLECE YEMEK: Yemeğe ailece oturmak , çocuğunuza yemek yemeyi öğretebilir ve çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir.

MİKTAR: Çocuğunuzun ne kadar yiyeceğine karar vermesine izin verin. Çocuğunuzun tabaktaki tüm yiyecekleri bitirmesi veya bardaktaki veya şişedeki tüm sıvıyı içmesi gerekmez. Çocuklarınızı aç veya tok olduklarına dair işaretler için izleyin.