Bebek Giysisi ve Şapka

Bebekler hayatın ilk bir ayında ısı kontrolünü sağlayamaz. Bu nedenle ilk 1 ayda erişkinlerin rahat ettiği sıcaklıktan ince 1 kat fazla giydirilmelidir. 1. aydan sonra yetişkinler gibi giydirilebilirler. Pamuklu veya keten, rahat kıyafetler seçilmelidir. Bebek giysisi üzerine boncuk , çengelli iğne içeren takılar, objeler, emzik zinciri gibi aparatlar asla takılmamalıdır. Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından korunmak için uzun kollu ince giysiler giydirilebilir.

Ülkemizde bebekler üşütmesin diye kat kat giydirilmesi davranışı yaygındır. Bu durum bazen bebeğin ateşinin çıkmasına , bebeğin baygın durmasına, emmesinin zayıflamasına sebebiyet verebilir. Özellikle bebek emzirileceği zaman kıyafetlerinin çıkarılması , özellikle yaz aylarında sadece zıbını ile kalması bebeğin emme konforu açısından da önemlidir.

Bebekler uyurken üzerleri örtülmemelidir. Bu bebeğin boğulmasına ve ani bebek ölümüne sebebiyet verebilir.

Bebek giysisi yıkanırken de dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bunun için bebek kıyafetlerinin yıkanması sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Şapka kullanımı

Yenidoğan döneminde özellikle kafadan ısı kaybı çok fazla olur. İlk 1 hafta ısı kaybından korunmak için şapka takılması özellikle soğuk havalarda önerilir.

Yaz aylarında özellikle güneşten korumak için , yüzü de koruyan geniş kenarlı şapkalar kullanımı bebekler için önerilir.