Emzik kullanmalı mı kullanmamalı mı?

Bebeklerde emzik kullanımının temelde iki yeri var. Birincisi prematüre bebeklerde çene güçlendirmek için. İkincisi de uykuya geçişte kolaylık sağlamak için. Sizin bu iki soruya cevap vermeniz gerekiyor. Emzik esasında annenin rahatlığı içindir. Kimi anne anaç olur her zaman bebeği besleyim kucağıma alayım der ve bebeğini uzunca süre emzirir. Kimisi için ise bebeğin sürekli meme istemesi kabus olur. Dolayısıyla emzik kullanılmalı mı kullanılmamalı mı sorusunun cevabını en iyi bebeğin annesi ve içgüdüleri verecektir.

Tıbbi öneri olarak vereceğim en temel öneri ise şudur: ilk 1 ay kullanılması emzik şaşkınlığı yaratacağı için ilk 1 ay kullanmayın. Yani bebek memeyi mi tutacağım emziği mi tutacağım şaşkınlığı yaşayabilir. Bu nedenle ilk 1 ay kullanmayın.

Emzik faydaları

Emzik ile bebek rahatlar, annenin dinlenmesi için fırsat yaratılmış olur. Emzik ile bebek rahatlar, annenin dinlenmesi için fırsat olur. Bebeğin parmak emme alışkanlığı kazanma ihtimali azalır. Ani bebek ölümü sendromu riskini de azaltır.

Emzik ne zaman bıraktırılır?

12 aydan sonra bırakılmalıdır. Diş yapısı bozulabilir ve orta kulak enfeksiyonu, ağızda mantar riski vardır.

Hangi emziği almalıyım?

Silikon olmalı, ayına göre emzik kullanılmalı, kolay temizlenebilir olmalı, yıprandıkça yenilenmeli. Damaklı emzikler düşük olasılık da olsa damak yapısını bozabilir o yüzden önermiyoruz.

Emzik kullanırken nelere dikkat edilir?

Uyurken ağızda bırakılmaz, giysi ve boyuna sabitlenmemelidir. Zincirler bebeğinizin boğulmasına neden olabilir.