Uyuz Nedir?

Uyuz, ciltte kaşıntı ve döküntülere neden olan bir paraziter enfeksiyondur. Bu hastalık, Sarcoptes scabiei adı verilen bir parazitin cildin yüzeyine gömülmesi sonucu meydana gelir. Uyuz, insanlar arasında kolayca yayılabilen bulaşıcı bir hastalıktır, ancak tedavi edilebilir.

Çocuklarda uyuz hastalığına dair bazı önemli bilgiler şunlardır:

Uyuz Belirtileri

Uyuzun en belirgin belirtisi şiddetli kaşıntıdır. Çocuklar bu kaşıntı nedeniyle genellikle gece uykularını kaybederler. Ayrıca vücutta küçük kabarcıklar, kırmızı lekeler ve cilt döküntüleri de görülebilir. Uyuzun tipik olarak etkilediği bölgeler arasında el bilekleri, parmak araları, dirsekler, dizler, koltuk altları ve genital bölge yer alır.

Uyuz Nasıl Bulaşır?

Uyuz, temas yoluyla yayılır. Enfekte bir kişiyle temas edildiğinde veya enfekte kişinin eşyalarıyla temas edildiğinde bulaşabilir. Çocuklar, okulda, kreşte, oyun gruplarında veya aile içinde uyuz hastalığına yakalanabilirler

Uyuz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyuz tedavisi için genellikle bir doktora başvurmak gereklidir. Doktor, uyuzun cilt üzerindeki belirtilerini gözlemleyerek tanı koyar ve uygun tedaviyi önerir. Kıyafetler yüksek derecede kaynatılmalı, kaynatılamayanlar içten ütülenmelidir. İlaçlar aynı evde yaşayan ve hastayla son birkaç hafta içinde yakın temasta bulunan herkese aynı anda uygulanmalıdır. Skabieste başarılı bir tedaviye rağmen kaşıntı 6 haftaya kadar sürebilir. Kaşıntı devam ediyorsa antihistaminik ilaçlar kullanılabilir. Tipik olarak, uyuzun tedavisi cilt üzerine sürülen özel bir krem veya losyon içerir. Ayrıca enfekte olmuş giysilerin ve yatakların yıkanması veya temizlenmesi de önemlidir.ilaçlar yüz hariç tüm vücuda uygulanmalıdır. tırnak altları, genital bölge ve kıvrım yerlerine de ilaç sürülmelidir. yan etkisinin düşük olması ve çocuk lohusa ve gebelerde de kullanılabilmesi nedeniyle permetrin %5 krem kullanılabilir.

permetrin kullanımı: öncesinde banyo yapılıp keselendikten sonra kurulanmayı takiben vücut soğuması beklendikten sonra boyundan itibaren tüm vücuda ilaç sürülür. Banyoya girerken çıkarılan kıyafetler tekrar giyilmeli, 10-12 saat üzerinde bekletilmelidir ve tekrar banyo yapılmalıdır. Bu arada yıkanan yerler olursa o bölgelere tekrar ilaç sürülmelidir. Bir hafta ara ile iki kez uygulama yeterli olur. Bebeklerin parmaklarını emerek ilaçları uzaklaştırmaları ve erişkinlerin ilaçları farkında olmadan yıkamaları tedavide başarısızlığa neden olur. parmak emen küçük çocuklara eldiven çorap giydirmek gerekir. Çıkartılan kıyafetler 3 gün boyunca kapalı kalması bir poşette saklanması önerilir.

wilkinson pomad kullanımı: toksik olmadığı için bebeklerde ve gebelerde kullanılabilir. Kokusu ve kirli kalınması istenmeyen özelliğidir. Banyo yapılmadan 3 gece üst üste uygulanır . 4'üncü gece banyo yapılır ,eşyalar dezenfekte edilir. Çocuklarda çinko oksit/vazelin ile 1'e 1 oranında seyreltilerek kullanılır.

Uyuz Bulaşı Nasıl Önlenir?

Uyuzun yayılmasını önlemek için hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Enfekte bir kişi ile temas eden çocukların giysileri ve yatakları düzenli olarak yıkanmalıdır. Ayrıca enfekte kişilerin eşyalarını başkalarıyla paylaşmaktan kaçınılmalıdır.

Uyuz Yayılmasının Önlenmesi

Aile ve Çevre Kontrolü: Uyuz hastalığının yayılmasını önlemek için aile içinde ve yakın çevredeki temasların dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi önemlidir. Enfekte kişilerin tedavi edilmesi ve temasın minimize edilmesi, bulaşıcılığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Uyuz hastalığı, tedavi edildiğinde genellikle iyileşir ve cilt belirtileri ortadan kalkar. Ancak uyuzun hızlı bir şekilde tedavi edilmesi önemlidir, aksi halde enfeksiyon yayılabilir ve daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, çocuğunuzda uyuz belirtileri görürseniz bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.