ilk Vizit Sağlam Çocuk (3-5. günler)

Yeni bebeğinizin doğumu için tebrik ederiz :) Bir çok durumda çocuk doktoruna ilk gidiş, aynı zamanda yenidoğan bebeğin ilk gezmesidir. Bu sayfada bebeğinizin ilk muayenesinde neler yapacağınızı ,hangi soruları soracağınızı, hangi evrakları hatırlamanız gerektiğini ve sizi neler bekleyeceğinizi anlattık.

Doktora gelirken ne getirmeli?

Hastaneye gelirken ; anne kimliği getirilmesi genellikle yeterli olur. Varsa geçici kimlik belgesi, çıkartılmışsa bebeğin kendi kimliği, doğum raporları da kayıt için iyi olur. Ülkemizde bebekler 28 günlük olana dek anne kimliği üzerinden hastaneye kayıt yaptırabilirler.

Aşılar

Eğer doğum sırasında yapılmadı ise 1. doz Hepatit B aşısı ilk kontrolde yapılır.

Tarama testleri

İşitme testi : Bazı hastanelerde bebek hastaneden 24&48'inci saatte taburcu olurken işitme testi yapılır . Bazı hastanelerde ise ilk kontrolde yapılabilir. Doktorunuz sonuçlara göre sizi bir kulak burun boğaz uzmanına da yönlendirebilir.

Kan testi: Genellikle sarılık için kan testi yapılır. Bebeğinizin ikinci topuk kanı da bu taramada alınır. Bazı hastanelerde topuk kanı alınamadığı için 2'nci topuk kanının aile hekiminizde alınması gerektiği söylenebilir. Onun dışında doktorunuz özel bir durumunuz varsa ona yönelik ek testler isteyebilir.

Beslenme & Gelişim

Doktorunuz bebeğinizin büyümesinin yolunda olup olmadığını görmek için baş çevresi , boy, kilo gibi değerlerini ölçecektir.

Doktorunuz size neler sorabilir ?

Anne sütü alıyor mu? Mama verdiniz mi ? Ya da her ikisini birden mi alıyor ?

D vitamini başladınız mı ? ( ilk 1 yıl bebeğinizin günde 400-600 IU D vitamini alması gerekir)

Emzirme nasıl gidiyor? Bebeğinizi göğsünüze tuttururken sorun yaşıyor musunuz ?

İletişim

Herhangi bir sorunuz olduğunda doktorunuzla nasıl iletişim kurabileceğinizi sormaktan çekinmeyin.

Bu web sitesindeki bilgiler pediatri doktorunuzun bakımı ve tavsiyesi yerine geçemez. Sizin doktorunuzun tedavisinde ve yaklaşımında farklılıklar olabilir.