Ne sıklıkta ve ne kadar beslemeli ?

Her bebek farklıdır. Bebeğin ne kadar ve ne sıklıkta besleneceği bebeğin ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Bu sayfada bebeğin yaşına göre emzirme durumu anlatılacaktır.

İlk Günler

 • İlk günler bebek daha çok küçük olduğu buna paralel olarak midesi de küçük olduğu için çok az miktarda süt ile doyar.

 • Emzirme sıklığı ilk günlerde 1-3 saatte 1 kez olmalıdır.

 • Sık emzirme sizin süt üretiminizi arttıracak ve bebeğin de emmeyi öğrenmesini sağlayacaktır. Bu nedenle ilk günlerde olabildiğince sık emzirme önerilir.

 • Bebeğinizin emme ve yutkunma seslerini duymanız doğaldır.

 • Bebeklerin birçoğunda anne sütü yeterlidir ancak bebeğinizin doyması konusunda endişeleriniz varsa doktor veya emzirme hemşiresi ile görüşmenizde fayda vardır.

Yenidogan bebegin mide kapasitesi ne kadardır
Yenidogan bebegin mide kapasitesi ne kadardır

İlk Haftalar ve Aylarda

 • Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere mide kapasitesi başlangıçta çok küçüktür ve zamanla büyür. Buna paralel olarak bebeğinizin içtiği süt miktarı da artacaktır.

 • Bebek büyüdükçe emzirme aralarındaki süreler de artar. Ortalama bebekler 2-4 saat aralıklarla beslenirler. Ama beslenmesi kilo alımı iyi olan bebekler özellikle uyku saatlerinde 4-5 saat aç kalabilir.

 • Günde 8-12 kere beslenebilir.

 • Bebeği ne sıklıkta besleyeceğiniz günün saatine göre değişebilir. Her emizrmede aynı miktar emecek diye bir kaide yoktur.

6-12 ay arası

 • Bebeği bu dönemde ne kadar emzireceğiniz tamamen yediği ek gıda ile ilişkilidir.

 • Bebeğinizin açlık ipuçlarını takip etmeniz önemlidir. Anne sütü ek gıdaya başladıktan sonra da en önemli beslenme öğesi olmaya devam etmektedir. Katı gıdaya başladıktan sonra bebek emmeyi bırakacak gibi olduysa, katı gıda vermeden önce emzirmeyi deneyebilirsiniz.

 • Bazen diş çıkarma , hastalık dönemlerinde bebeğiniz sadece emmek isteyebilir.Yemek yemek istemeyebilir. Eğer emziriyorsanız çocuğunuz hastaneye yatmaktan ve sıvı alamadığı için verilmesi gereken serum tedavilerinden kurtulabilir.

12-24 aylık bebekler

Bu dönemde bebeklerin emme ihtiyaçları çok değişkenlik gösterir. Kimisi sadece sabahları emerken kimisi sadece gece emebilir.

Bazen diş çıkarma , hastalık dönemlerinde bebeğiniz sadece emmek isteyebilir.Yemek yemek istemeyebilir. Eğer emziriyorsanız çocuğunuz hastaneye yatmaktan ve sıvı alamadığı için verilmesi gereken serum tedavilerinden kurtulabilir.

2-3 yaş çocuklar

Bu dönemde çocuklar genellikle 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün alır. Öğünlerde çeşitli yiyecek gruplarından (protein, karbonhidrat, sebze, meyve) sağlıklı gıdalar sunulması önemlidir. Porsiyon miktarı, çocuğun iştahına ve ihtiyaçlarına göre değişir.

3-12 yaş okul çağı

Okul çağındaki çocuklar genellikle 3 ana öğün ve 1-2 ara öğün alır. Okulda öğle yemeği gibi dışarıda beslenme durumları da göz önünde bulundurulmalıdır. Çocukların sağlıklı atıştırmalıklarla beslenmesi teşvik edilmelidir.

Beslenme miktarı, çocuğun iştahına ve büyüme hızına göre değişir. Önemli olan çocuğun sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı geliştirmesidir. Ayrıca, çocuğun susuz kalmaması için gün içinde yeterli miktarda su içmesi de önemlidir.

Her çocuk farklı olduğu için, çocuğunuzun beslenme ihtiyaçlarını ve alışkanlıklarını gözlemleyerek ona uygun bir beslenme planı oluşturmanız önemlidir. Doktorunuz veya bir beslenme uzmanından destek alarak çocuğunuzun beslenme programını ve miktarlarını daha iyi anlayabilirsiniz.