Emzirme kesme nedir?

Bebeği sütten kesme emzirmenin tamamen bırakılması durumudur. Bebekler sütten kesildikten sonra artık anne sütü içmezler.

Sütten kesmeden önce ne kadar süre emzirmeliyim?

İdeal önerimiz 2 yıl (24 ay) emzirilmesidir. Ancak 1 yıldan sonra bebeğin hareketliliği, annenin iş yaşamına dönmesi, ev içindeki durumlar gibi sebeplerle emzirme bazen anne için kabusa dönebilmektedir. Önerimiz annenin gücü yettiğince kendisi , eşi ve çocuğu için en uygun kararı vermesidir.

Biz 2 yıl diyoruz .Ancak 15 aylık bebeği olan bir anneden bahsedelim. Bu anne gece sürekli uyanıyor, gündüz işe gidiyor,akşam ev temizliği çamaşır bulaşık derken tekrar hoop gece olmuş.Uykusuz geceler devam ediyor... Bu annenin emzirme sürecini uzatması anneyi yıpratacak sonrasında da çocuğu ve eşi ile ilişkisi bozulacak. Tüm bunları düşünerek annenin herkes için en iyi kararı vermesi en doğrusudur. İyi bir çocuk doktoru bu bilgiler ışığında anne ve çocuk arasına emzirme açısından girmez.

Emzirmeyi bırakma kaç gün sürer ?

Günde 7-8 kez emen bir bebeğin tam olarak sütten kesilmesi ortalama 1 ay kadar sürer.

Ne zaman sütten kesmeliyim?

Bazen bebekler de süt bırakmayı isteyebilir. Bazı bebekler hemen bırakırken bazı bebeklerin sütten kesilmesi aylar alabilir. Genellikle emzirme süresi uzadıkça sütten kesilme süreci daha da uzar.

Emzirmeyi bırakmak istiyorum ama bebeğime anne sütü vermeye devam etmek istersem olur mu?

Bir göğüs pompası yardımı ile bu yapılabilir. Herhangi bir nedenle ( iş, yolculuk vs) bebekten ayrı kalmak gerekiyorsa , bebeği başka birisi besleyecekse de bunlar yapılabilir . Eğer anne bebeği sütten kesmeye henüz hazır değilse , anne sütü vermeye devam etmenin mükemmel bir yoludur.

Nasıl sütten kesebilirim?

Sütten kesmeye karar verilince , bir anda kesmek doğru değildir. Bu durum çocukta yoksunluk sendromuna neden olur. Emzirmenin yavaş yavaş azaltılması daha uygundur. Emzirme seanslarının süresinin kısaltılması, 3-5 günde 1 kez 1 emzirme seansının bırakılması, emzirmeler arası sürenin arttırılması uygundur.

Sütten keserken bebeğime biberon veya bardak vermeli miyim?

Bebeğe biberon veya bardak verilebilir. 6 aydan küçüklere biberon, 1 yaşından büyüklere ise bardak öneririz. Bebeğin biberon veya bardağa alışması için : Bunu başkasının vermesi, çok acıkmadan beslenmesi, bardak kullanılacaksa 2 kulplu bir bardak olması işleri kolaylaştırır.

Sütten kesme ile hangi meme sorunları yaşanabilir?

Göğüslerde şişme, sertleşme, ısınma ve ağrı olabilir. Süt kanalı tıkanabilir . Memede mastit dediğimiz iltihap olabilir. Hemen sütten kesmek gerekiyorsa göğüs pompası ile ara ara sütü boşaltmak gerekir. sık sık yaparsanız vücut süt üretmeye devam eder.

Sütten kestikten sonra göğüste ne gibi değişim olur ?

Bebek sütten kesildikten sonra göğüslerin daha boş ve daha küçük olduğu farkedilir. Göğüslerde hafif çatlak da olabilir ancak bunlar zamanla kaybolur. Sütten kesildikten sonra birkaç ay göğüslerde biraz süt kalabilir bu normaldir

Sütü kestim. Kendimi üzgün veya suçlu hissediyorum .

Bu son derece normal bir histir. Bu bebek için bir gelişme adımıdır. Siz elinizden geleni yaptınız. Bebeğinize sevgi ve şevkat göstermeye devam edin.

Emzirmeyi bıraktıktan sonra kilo verilir mi?

Evet. Emzirme bırakıldıktan sonra süt için depolanan fazla kilolardan anne kurtulur

Ek sorular?

Ek sorularınız varsa bana ulaşabilirsiniz.

Emzirme kesme, Emzirme Bırakma, Sütten Kesme